Нещата, с които сме свикнали, не винаги са толкова прости, колкото изглеждат. Някои от тях са вредни, а други може да са направо опасни. Направихме списък с 11 обикновени неща, които правим, които могат да причинят вреда на здравето ни, без дори да подозираме. Пазете се!
1. Кръстосване на краката
© pexels.com
Първата, която заговори за вредата, причинена от кръстосването на краката, беше компания за производство на хранителни добавки през 1999 г. Те дори стартираха мащабна кампания в САЩ, наречена The Great Cross-Out, която не беше просто рекламен трик: многобройни проучванията потвърждават, че седенето с кръстосани крака (на стол или на пода) води до хипертония, разширени вени и увреждане на нервите.
2. Хранене на птици
© depositphotos.com
Храненето на гълъби е едно от любимите занимания на открито, които родителите обичат да правят с децата си. За съжаление това е не само забавно, но и опасно. Шансовете градска птица да носи заразна болест е повече от 50%. Гълъбите носят орнитоза, колибацилоза, хистоплазмоза, салмонелоза, туберкулоза, листериоза, заешка треска, нюкасълска болест, токсоплазмоза… Наистина ли искате да знаете пълния списък?
3. Носенето на слънчеви очила с лошо качество
© depositphotos.com
В стремежа си да спестят пари, производителите използват евтина пластмаса, която не предпазва очите ви от ултравиолетови лъчи, което при ярка слънчева светлина може да доведе до изгаряне на ретината. Засенчването кара зениците да се разширят и да получат двойна доза ултравиолетови лъчи, което е дори по-вредно, отколкото изобщо да не носите слънчеви очила. Излишъкът от ултравиолетови лъчи може да причини катаракта, да увреди очите ви или дори да доведе до рак.
4. Пиене на много вода
© depositphotos.com
Да, добре сте прочели: пиенето на много вода не винаги е здравословно, въпреки че пиенето на твърде малко също не е препоръчително. Изследователите настояват, че нуждите на организма от вода са индивидуални. Ако се движите много и спортувате, пийте повече; ако имате бъбречни или сърдечно-съдови проблеми, по-добре пийте по-малко. И в двата случая най-добрият начин да откриете ежедневните си нужди е жаждата – ако не я усещате, тогава не се наливайте.
5. Ползване на грейка с топла вода
© depositphotos.com
Прилагането на студ или топлина върху болезнено място е любимият ни начин за облекчаване на болката, но има цял списък от заболявания, които конкретно не изискват използването на бутилки с гореща вода. Те включват кървене, остро възпаление в корема (апендицит, холецистит, панкреатит) и през първите няколко часа и няколко дни след изкълчване или нараняване. Термичните процедури също са вредни като лечение на рак.
6. Приготвяне на пуканки в микровълнова
© depositphotos.com
Не става въпрос за начина, по който ги готвите – а за съдържанието в пакета. Опасността тук е в химикал, наречен диацетил. Това е синтетично масло и ароматизатор 2 в 1. Изпарявайки се при нагряване, той попада в белите дробове и ги уврежда. Можете да намалите риска за белите си дробове, като оставите пуканките да се охладят, преди да ги изядете.
7. Хранене на работното бюро
© depositphotos.com
Има различни видове работни места, но повечето от тях не са подходящи за хранене и, още по-опасно, натрупват тонове бактерии, които не са особено полезни за храносмилането ви. Ако това не е достатъчно за вас, не забравяйте, че миризмата на вашата храна може да притеснява колегите ви, мозъкът ви се нуждае от почивка, краката ви се нуждаят от раздвижване и стомахът ви не може да смила храната, защото мозъкът ви не се концентрира върху консумацията й.
8. Носенето на отворени обувки в градовете
© depositphotos.com
Носенето на отворени неща е задължително през лятото, включително обувките, както мнозина мислят. Какви са рисковете обаче? Има голяма вероятност краката ви да бъдат наранени в отворени обувки и всяка малка рана, било то ухапване от насекомо или мазол, лесно се замърсява и инфектира. И тази инфекция в крайна сметка може да се разпространи в цялото ви тяло.
9. Пиене на обезмаслено мляко
© depositphotos.com
Може да изглежда като млякото, само че без мазнини, но всъщност не е така. Нулевото мляко по отношение на полезността дори не е близо до обикновеното мляко. Когато мазнините се извличат от млякото, витамините отиват заедно с тях, заменени от синтетични вещества, които не са много полезни за вас. Много производители „укрепват“ обезмасленото мляко, като добавят мляко на прах, което може да окисли холестерола в млякото. Все още няма клинични доказателства, но е известно, че животните, консумиращи окислен холестерол, са претърпели натрупване на артериална плака, което може да увеличи риска от инфаркт.
10. Без значение вашата поза
Екатерина Гапанович
Правилната стойка означава симетричното положение на всички органи. Погрижете се за гръбначния си стълб – настройте офис стола си и го наблюдавайте дали е позициониран правилно. Ето контролния списък: Височината на стола ви трябва да съответства на дължината на бедрото ви, а седалката му да е твърда. Задните ви части трябва да запълват не по-малко от 2/3 от стола. Облегалката на стола ви трябва да пасва на гръбнака ви. Облегнете се на стола с гръб, така че гръбнакът ви да е плътно прилепнал към него. Уверете се, че лопатките ви са събрани, раменете ви са на едно ниво и стомахът ви е отпуснат. Не кръстосвайте краката си – това ще попречи на кръвообращението ви. Движете се плавно, така че гръбначният ви стълб да не удря облегалката на стола. Заемете позиция, която поставя тежестта ви върху бедрата, докато главата ви гледа напред и нагоре. Не бързайте да сменяте позата си, когато започнете да се чувствате неудобно. Нека мускулите ви свикнат с правилната позиция. Част от тях постепенно ще се отпуснат, превръщайки тази поза в навик, но това няма да се случи изведнъж.
11. Спане на една страна или по корем
Много от нас предпочитат да спят в поза, в която заспиват по-добре. Този навик обаче може да причини различни здравословни проблеми, някои от тях доста сериозни, ако не бъдат решени своевременно. Когато спите настрани, в така наречената ембрионална позиция, вие пречите на свободното движение на диафрагмата, което причинява различни проблеми, включително болки в гърба и белодробни проблеми. Сънят по корем от своя страна е още по-опасен, тъй като оказва натиск върху всичките ви органи, което в дългосрочен план води до увреждане на нервите и сърдечни проблеми. Това оставя спането по гръб, което е най-добре, защото е най-естественото от трите. Единственият случай, в който трябва да избягвате тази позиция, е ако страдате от сънна апнея.